Topení v podlaze může dát vašemu životu jiný rozměr, když si uvědomíte, že teplo proudící od země je příjemnější, než to z klasických radiátorů.
Naše země se nachází v mírném zeměpisném pásu a to bohužel znamená postarat se každý rok o zdroj tepla v obytných či průmyslových objektech. Vytápění patří k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu a tak vás jistě zajímá, jak ušetřit, a jak si zároveň dopřát teplo optimálně rozložené v celém objemu užívaných prostor. Jedním z nejefektivnějších a velmi oblíbeným řešením je teplovodní potrubí v podlaze.
Teplovodní podlahové systémy instalují specializované firmy, které se rovněž postarají o zprovoznění, tedy napuštění kapalinou, tlakování, odvzdušnění, regulační prvky a případnou běžnou údržbu a revizi topné soustavy. Topení v podlaze lze realizovat buď jako samostatný okruh nebo v kombinaci s klasickými radiátory.
Rovnoměrně rozložené teplo v místnosti – jak už jsme naznačili, značný význam má právě rozložení teplého vzduchu tak, aby bylo co nejrovnoměrnější. U klasických radiátorů nebo přímotopů stoupá teplý vzduch ihned vzhůru a udržuje se u stropu, protože je lehčí, než vzduch studený – u podlahy. Zatímco máme teplo na obličeji, od nohou je nám zima. Proto stojí alespoň za zamyšlení vytápění podlahové, kde teplo stoupá přímo od země a prohřívá rovnoměrně celý prostor, což vnímáme jako komfortnější řešení.
Možnost využít kamennou dlažbu – Chůze po vyhřáté podlaze je velmi příjemná na bosá chodidla, a to i tehdy, vsadíte-li na kamennou či keramickou dlažbu. Kámen navíc dobře akumuluje teplo a přispívá tak k energetickým úsporám.
Estetické důvody – co naplat, každý radiátor v místnosti je vidět a pravděpodobně si jej povšimne i návštěva, která k vám zavítá. Radiátory se dají zakrýt záclonou, závěsem, vertikální žaluzií nebo dřevěným krytem, ale je to jen kompromis, neboť to zčásti brání úniku tepla do místnosti. S vytápěním v podlaze není co řešit, není vůbec vidět, je pouze cítit bosou nohou.