Vodní kámen se v horských oblastech téměř nevyskytuje, protože je tu velmi měkká voda. To se ale týká jen poměrově malého počtu obyvatel ČR.
O tom, jaký je vodní kámen „prevít“, nám referovala v devadesátých letech jedna vtipná televizní reklama. Pokud ji sledujeme na obrazovce a popíjíme u toho svou kávu, v pohodlí sedací soupravy, je to možná úsměvné, ovšem jakmile se v té situaci ocitáme my, do smíchu nám zrovna není.
Měkká versus tvrdá voda – tvrdost vody způsobují rozpuštěné ionty minerálních prvků, nejčastěji vápníku a hořčíku. Ty se pak velmi ochotně usazují na různých površích a je pak obtížné se jich zbavit. U rychlovarné konvice si vypomáháme kyselinou citronovou, u pračky a myčky různými změkčovadly, ale v některých případech je téměř nemožné zbavit se tvrdé vody a nános vodního kamene nám může přichystat mnoho nepříjemností.
Ucpané potrubí – velmi tvrdá voda je problematická i ve vodovodním potrubí, může se vám přihodit nemilá událost např. tehdy, pokud jste zakoupili starší dům a zvažujete, zda provést kompletní rekonstrukci včetně koupelny a WC a rozvodů vody v domě. Nachází-li se dům v lokalitě s velmi tvrdou vodou, což je např. většina míst ve Středočeském kraji, mohou být vodovodní trubky ve zdi již vodním kamenem značně zanesené. Nežli nasazovat chemikálie, které mohou být agresivní i vůči mosazným armaturám, je výhodnější rozvody vody kompletně vyměnit.
Zanesený bojler – tam, kde lidé z nejrůznějších důvodů nevyužívají změkčovačů vody, musí počítat s tím, že jejich bojler bude dokonalým zásobníkem vodního kamene. Ten se tvoří hlavně tam, kde se průběžně mění teplota vody (což je v bojlerech prakticky nepřetržitě), takže se vám může přihodit něco podobného, jako ve zmiňované reklamě. V každém případě byste měli mít v záloze kontakt na instalatérskou firmu, která nejen, že závadu odstraní, ale může i vhodně poradit, jaká zařízení na ohřev vody využívat, jaké jsou možnosti na trhu, jaká řešení mohou připadat v úvahu, a s jakými případnými problémy se můžete v budoucnu setkat.