V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413

Topení v mědi, voda v plastu nebo vícevrstvé materiály

Kdo plánuje instalaci či rekonstrukci topení a vodovodních rozvodů, má více možností, jak je realizovat. Na výběr je kov nebo plast či jejich kombinace.

Topení v mědi

Měď se stala doslova pojmem u moderních topných systémů a již se osvědčila v mnoha realizacích, které byly i důkladně recenzovány a popsány. V krátkosti bychom o mědi mohli říci, že vnitřní hladký povrch trubek brání vzniku různých usazenin včetně zoxidovaných plátů koroze a minimální odpor vůči proudění vody zajišťuje plynulý chod topného systému. Měď vykazuje velmi dlouhou životnost, odolává vysokým teplotám vody v systému a vykazuje minimální tepelnou roztažnost, takže lze měděné trubky bez problémů zabudovat i do zdiva. Nevýhodou může být vyšší cena ve srovnání s ocelovými trubkami či plasty.

Voda a topení v plastu

Rozvody pitné vody se dnes již standardně provádí v polypropylenových plastových trubkách, které jsou zdravotně zcela nezávadné, odolné, levné a trvanlivé. Jsou navíc dobře tvárné a snadno se spojují. Pro vytápění jsou vhodné ale jen tam, kde nevadí jejich větší tepelná (délková) roztažnost, tedy např. pokud trubky nejsou zabudované ve zdi. Plast je také nutné zajistit proti prohýbání mnoha příchytkami, neboť je velmi tvárný a není tak pevný, jako kov.

Vícevrstvé potrubní rozvody

Rozvody vody a topení lze realizovat i vícevrstvými materiály, například třívrstvými trubkami: Vnější vrstva je zhotovena z vysokohustotního polyetylenu, který trubky chrání před mechanickým poškozením, střední vrstvu tvoří tenká hliníková fólie, ta blokuje přístup vzdušného kyslíku a zabraňuje oxidaci (korozi) v topném systému. A vnitřní vrstva je opět plastová, která chrání trubky před dopadem extrémních fyzikálních jevů, jež v topném systému panují, zejména před vyššími tlaky a teplotou vody.

Podstatné je, že tento způsob nemění jakost vody, která uvnitř proudí, tudíž jej lze aplikovat i pro rozvody pitné vody. Vnitřní plastová vrstva brání usazování vápenitých sloučenin, a jak jistě víte, ionty vápníku ovlivňující tvrdost vody, bývají zdrojem vodního kamene, který je jednou z příčin řady problémů v topných systémech i rozvodech vody či v domácích spotřebičích. A další výhoda – tepelná roztažnost vícevrstvých trubek je nižší, než trubek plastových.