menu
Jsme připraveni - volejte
602 413 413

Také vám to nevoní

Víte, že instalatéři se mnohdy při své práci potýkají s velmi nepříjemným, štiplavým zápachem, který může být i zdrojem nebezpečných infekčních chorob?

Zápach bývá varovným signálem – jakákoli rekonstrukce či výstavba vodovodních rozvodů a odpadního potrubí ve vašem obydlí vám jasně deklaruje, že máte co do činění s novým materiálem, a že všechny jeho dílčí části jsou relativně čisté, nezasažené žádnými organickými či syntetickými nečistotami a odpady. Nové rozvody vody, nové topení, nové odpadní potrubí v bytě, to vše funguje tak, že to budí zdánlivý dojem funkčnosti téměř donekonečna. Jenže zub času neustále hlodá a ani ta nejnovější věc nebude stále nová, bude se opotřebovávat a v případě odpadního potrubí i zanášet. Jakmile se začne objevovat zápach, je to obvykle varovný signál, že je třeba něco podniknout.

Odkud se zápach bere a co to vlastně je – zápach v kanalizačních a odpadních systémech je naprosto přirozenou součástí přírodního procesu rozkladu odumřelého biologického materiálu. Jde zejména o bakterie, pro něž je potravou tuk a kožní maz, kožní šupinky a odumřelé tělesné buňky, rozkládají se zbytky potravin a další materiál, který kanalizací putuje. Bakterie produkují mimo jiné i sirné sloučeniny, které jsou původcem zápachu, síra je sice čtvrtý nejčastěji se vyskytující prvek v našem organismu, ale důležité je, aby jí nebylo příliš mnoho.

Ne každý se s tím dovede poprat – zápachu se snažíme vyhnout i pravidelnou hygienou, ale dojde-li k zanesení odpadu a musí zasahovat instalatéři, ti se těmto nepříjemnostem nevyhnou. Není zrovna snadné pracovat za takových podmínek, jen si uvědomte, že havarijní instalatérský servis vyjíždí kvůli těmto událostem poměrně často, a je to jejich „denní chléb“.

Může nás to ohrozit na zdraví – co dovede bakteriální infekce, o tom jsme se mohli dočíst například v děsivých reportážích ze zemí, kde řádí úplavice či tyfus. Spisovatel a malíř Josef Čapek dokonce na tyfus zemřel v koncentračním táboře. Lidé by si měli uvědomit, že neudržovaná kanalizace a domovní odpady mohou být zdrojem nebezpečných nákaz, s nimiž není radno si zahrávat.