V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Také vám to nevoní

Víte, že instalatéři se mnohdy při své práci potýkají s velmi nepříjemným, štiplavým zápachem, který může být i zdrojem nebezpečných infekčních chorob?

Zápach bývá varovným signálem – jakákoli rekonstrukce či výstavba vodovodních rozvodů a odpadního potrubí ve vašem obydlí vám jasně deklaruje, že máte co do činění s novým materiálem, a že všechny jeho dílčí části jsou relativně čisté, nezasažené žádnými organickými či syntetickými nečistotami a odpady. Nové rozvody vody, nové topení, nové odpadní potrubí v bytě, to vše funguje tak, že to budí zdánlivý dojem funkčnosti téměř donekonečna. Jenže zub času neustále hlodá a ani ta nejnovější věc nebude stále nová, bude se opotřebovávat a v případě odpadního potrubí i zanášet. Jakmile se začne objevovat zápach, je to obvykle varovný signál, že je třeba něco podniknout.

Odkud se zápach bere a co to vlastně je – zápach v kanalizačních a odpadních systémech je naprosto přirozenou součástí přírodního procesu rozkladu odumřelého biologického materiálu. Jde zejména o bakterie, pro něž je potravou tuk a kožní maz, kožní šupinky a odumřelé tělesné buňky, rozkládají se zbytky potravin a další materiál, který kanalizací putuje. Bakterie produkují mimo jiné i sirné sloučeniny, které jsou původcem zápachu, síra je sice čtvrtý nejčastěji se vyskytující prvek v našem organismu, ale důležité je, aby jí nebylo příliš mnoho.

Ne každý se s tím dovede poprat – zápachu se snažíme vyhnout i pravidelnou hygienou, ale dojde-li k zanesení odpadu a musí zasahovat instalatéři, ti se těmto nepříjemnostem nevyhnou. Není zrovna snadné pracovat za takových podmínek, jen si uvědomte, že havarijní instalatérský servis vyjíždí kvůli těmto událostem poměrně často, a je to jejich „denní chléb“.

Může nás to ohrozit na zdraví – co dovede bakteriální infekce, o tom jsme se mohli dočíst například v děsivých reportážích ze zemí, kde řádí úplavice či tyfus. Spisovatel a malíř Josef Čapek dokonce na tyfus zemřel v koncentračním táboře. Lidé by si měli uvědomit, že neudržovaná kanalizace a domovní odpady mohou být zdrojem nebezpečných nákaz, s nimiž není radno si zahrávat.