menu
Jsme připraveni - volejte
602 413 413

Proč se instalatér dobře uživí

Co vlastně obnáší živit se jako instalatér? Někteří lidé o tom mohou mít zkreslené představy, posílené zkušenostmi z dob dávno minulých před sametovou revolucí.

Instalatérská profese je s trochou nadsázky srovnatelná s lékaři a se zemědělci, pekaři, kuchaři a dalšími profesemi, které zajišťují stravování a dostupnost potravinářských surovin. V současné době jsou pro chod společnosti nepostradatelní, stejně jako elektrikáři. Snadno se o tom přesvědčíte ve chvíli, kdy dojde k výpadku elektřiny, neprotéká voda skrze toaletu, ucpe se odpad v kuchyňském dřezu a nedaří se jej vyčistit anebo v mrazivém počasí selže plynový kotel a během pár desítek minut je v domě rázem pár stupňů nad nulou.

Instalatéři velmi často vyjíždí k havarijním situacím a v takové chvíli odkládáte zdroje zábavy a prioritou číslo jedna je odstranění závady. Asi jako v případě bolavého zubu neodkládáte návštěvu zubní pohotovosti, tak si počínáte podobně u prasklé vodovodní trubky v domě nebo u nefunkčního topení.

Rekonstrukce stávajících objektů, novostavby rodinných domů, rekreačních chat, průmyslových staveb, skladů a společenských prostor, to vše vyžaduje nasazení odborníků v tomto oboru a k těmto stavebním pracím dochází denně na stovkách až tisících míst v České republice. Neměli bychom rovněž zapomínat na likvidaci živelných pohrom, o čemž jsme se mohli přesvědčit např. při odstraňování následků povodní nebo tornád.

Do rozsahu pracovní činnosti instalatéra patří i revize stávajících okruhů vody, topení a plynu a návrhy na jejich potřebné úpravy, rekonstrukce či výměny, vylepšení a rozšíření. Týká se to samozřejmě i kanalizačních rozvodů.

Instalatérský obor je náročný i na teoretickou přípravu – dávno za námi je doba, kdy se instalatér považoval za kohosi podřadného, povšimnete si toho např. ve filmu „Hodíme se k sobě, miláčku“ z roku 1974 s Vlastimilem Brodským a Janou Brejchovou. Tento obor se za posledních čtyřicet let posunul výrazně kupředu a patří k nejnáročnějším. Kdo si to uvědomuje, vnímá opravdového odborníka v tomto oboru za skutečnou osobnost.