V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Prasklé vodovodní potrubí nebo armatura

Uniká vám někudy voda z vodovodních rozvodů nebo z topení, a nevíte přesně, kde je to místo? Dá se to poměrně snadno zjistit speciálními metodami.

Představte si situaci, že zrekonstruujete rozvody vody a topení v domě, vše pracně zabudujete pod podlahu, do zdi, pod obklady v koupelně a pak se najednou začne postupně zvětšovat velká skvrna na zdi, která jasně deklaruje, že se někudy do zdiva šíří voda z nově provedeného rozvodu. Katastrofa? Ale kdepak, vůbec to tak nemusí být.

Stačí vyhledat místo, odkud voda uniká, a jednoduše zasáhnout jen tam. Někdy to může být opravdu jen drobná skulinka, třeba vada materiálu u mosazného kolena nebo mufny, a voda odtéká jen úzkou tryskou. Závady tohoto typu se stávají, nelze je zcela vyloučit, uvědomte si, že voda je živel, kapalné médium, které lze zkrotit pouze tam, kde je naprosto dokonale zajištěna netěsnost, a to se někdy i při nejlepší vůli a snaze profesionálních instalatérů nemusí podařit.

A jak dál postupovat? Nebudete přece kvůli tomu bourat celou zeď, když víte, kde přesně závada je. Tehdy odeberete jen dvě nebo tři obkladačky a kus zdiva pod nimi a instalatér pak snadno zasáhne a je po problému. A máte-li obkladačky nějaké rezervní (což se vždy vyplatí mít), žádná katastrofa se nekoná. Tento postup je však možný pouze s jedinou podmínkou, a sice musíte přesně vědět, odkud voda protéká.

Vyhledat unikající vodu je snadné

Pro amatéra obrovský problém, pro profesionály jednoduchá záležitost. Instalatéři totiž disponují různými technologiemi, kupříkladu tzv. formovacím plynem, což není nic jiného, než zdraví neškodná a nehořlavá (a samozřejmě nevýbušná) směs dusíku a vodíku. Díky nejlehčímu plynu ve vesmíru, což je právě vodík, odhalí i velmi titěrnou prasklinku, takže pak jdete, jak se říká, na jistotu.

Vyhledat unikající vodu lze i pomocí speciálního, velmi citlivého mikrofonu, tzv. poslechovou tyčí Hykron, obě metody jsou velmi přesné a spolehlivé, osvědčené mnohaletou praxí v tomto oboru, a využívají se jak pro úniky vody v sanitárních rozvodech, tak i u topných okruhů včetně těch nejvíce problematických – podlahových.