V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Koupili jste dům, byt či rekreační nemovitost v původním stavu

Rekonstrukce objektů v původním stavu začíná obvykle u rozvodů elektřiny, vody a odpadů a u plynových potrubí a spotřebičů. Co vás tam může potkat?

Elektřina v hliníku, rozvody vody původní

Rekonstrukce objektů, zakoupených v původním stavu, je jednou z hlavních myšlenek nejen investorů, ale i samotných vlastníků, kteří se rozhodují o tomto významném životním kroku. Argumentů pro a proti včetně konkrétní podoby rekonstrukcí je celá řada a jedněmi z prvních jsou nahrazení hliníkových vodičů ve zdech měděnými a zároveň úvahy nad rozvody vody, odpadů, topení či plynových potrubí.

Ačkoli u té elektroinstalace bývá rozhodování snazší, kdy je doporučováno přejít kompletně na měď a maximálně v hliníku ponechat pouze světelný okruh, jsou-li vodiče neporušené a budou-li minimálně zatěžované, u instalatérských prací to nebývá tak jednoznačné.

S čím se tu můžete setkat a s jakými argumenty se o rekonstrukci rozhodovat?

Co se skrývá ve zdi – rozvody vody a odpadu pod zdivem mohou být časovanou bombou. Uvnitř trubek a armatur mohou být nánosy vodního kamene a různých nečistot a časem může někudy protékat voda, u starších objektů se doporučuje i z hygienických důvodů nahradit stávající, hlavně ocelové trubky, zdravotně nezávadnými plastovými z polypropylenu. U velmi starých objektů se mohou dokonce objevit i vodovodní trubky vyrobené z toxického olova.

Bojlery a karmy – životnost bojlerů ovlivňuje zejména četnost spínání topného tělesa a tvrdost vody. Měli byste počítat s tím, že vám bojler vypoví službu v tom nejméně vhodném okamžiku, a vyplatí se mít v rezervě zajištěnou instalatérskou firmu, která vám co nejdříve zajistí montáž nového spotřebiče. Podobný vývoj to může mít i u plynové karmy. Instalatér by vám zároveň měl odpovědně poradit, zda není lepší bojler či karmu měnit v rámci rekonstrukčních prací, neboť to může celkově vycházet levněji.  

Radiátory vs. topení v podlaze – dnes se na mnoha místech stále používají litinové radiátory, déle udrží teplo, než plechové, a tak pokud jsou v dobrém stavu, mohou sloužit ještě řadu let. Zároveň se však můžete zamyslet nad tím, zda dát raději přednost topení v podlaze, které je celkově komfortnější a lépe hospodaří s teplým vzduchem v místnosti.