V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Když uniká voda

Unikající voda z vodovodního potrubí nebo z topení je situace, která vyžaduje co nejrychlejší zásah. Co když ale přesně nevíme, odkud voda odtéká?

Když se o úniku ví

Unikající voda není nikdy důvodem k nějakému projevu radosti, je to patálie, a ta se musí ihned řešit. Uzavřením hlavního uzávěru se zamezí průtoku vody do domovních rozvodů, následně přijíždí tým instalatérů, a jestliže je znám zdroj problému, přesné místo, kde k havárii došlo, je náprava poměrně snadná. Mění se radiátor, vodovodní armatura, těsnění, vodovodní baterie a další záležitosti a havarijní situace brzy pozbývá na dramatičnosti. 

Když se o úniku neví

Mnohem horší jsou úniky vody skryté. I to se bohužel stává a odhalení problémů přichází až tehdy, je-li vytopený sklep nebo sousední byt. Mohou se přihodit i kuriózní situace, např. vám ve sklepě, kam denně nechodíte, uniká voda do zdiva drobnou prasklinkou a díky tomu se začne bortit omítka nebo dokonce kus příčky či nosné obvodové konstrukce. Někdy může unikající voda pouze protáčet vodoměr, odtéká-li například přímo do zahrady mimo obytné plochy.

Jak se unikající voda hledá

K odhalení unikající vody může pomoci i detektor úniku vody, ale ne vždy je snadné odhalit příčinu, resp. místo, kde došlo k defektu. U potrubí, které je vedeno mimo zdivo, anebo u kapajícího kohoutku vystačíte pouze s pouhým pohledem či pohmatem, ale co když je prasklá trubka někde ve zdi a z praskliny se voda šíří tak, že vytvoří mokrou mapu na několika čtverečních metrech? Anebo voda prosakuje skrze obkladačky v koupelně a zasahuje až do stropu nebo do podlahy? Obzvláště pikantní jsou závady u podlahového vytápění, tehdy by to znamenalo vybourat celou podlahu.

Naštěstí existují metody, které přesné místo úniku vody odhalí velice rychle, a není pak nutné demolovat kvůli tomu celou koupelnu nebo podlahu v obývacím pokoji. Je to například velmi spolehlivý formovací plyn H2 (směs vodíku s dusíkem), anebo poslechová tyč Hykron s velmi citlivými senzory na detekčních sondách.