V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413

Když se ucpe doma odpad

Ucpaný odpad v bytě je pěkná patálie, ale v některých případech si za to můžeme sami, pokud tam odhazujeme předměty, co tam nemají co dělat.

Když se v bytě ucpe odpadové potrubí, je to průšvih, ale naštěstí snadno řešitelný, jestliže máte kontakt na havarijní službu. Ne vždy se totiž podaří protáhnout ucpávkovou zátku běžnými chemickými prostředky pro čištění odpadů, jako je např. hydroxid sodný.

Jak zasahuje havarijní služba

Je více možností, jak znovu zprovoznit odpad v kuchyni nebo v koupelně, jednou z nich je mechanická rotační spirála, která si poradí s menším rozsahem závad. Rozruší nánosy bakteriálního slizu, mezi nimiž mohou být usazené zbytky jídla a některé předměty, které do odpadu nepatří.

Další možností čištění je tlakový čistič. Tlak vody dokáže zlikvidovat i velmi odolné usazeniny na stěnách potrubí, zvláště pak v delší vzdálenosti od vyústění odpadu v bytě. Tlakové čištění se mnohdy monitoruje speciální kamerou, která pak prokáže skutečný stav odpadního systému a jeho případné nedostatky.

Co do odpadu nepatří

Předměty z papíru a buničiny – kromě toaletního papíru nevhazujte do odpadu nic papírového. Někoho to může svádět k tomu, že se papír přece rychle v přírodě rozloží. V přírodě možná, ale ne tak rychle, během pár hodin, ve vašem odpadu. Zapovězené jsou tedy ubrousky, tampony z buničiny, vata, kancelářský papír, záznamové papírky, kousky papírového kartonu nebo papírová lepenka.

Kosti a odřezky zeleniny – zdánlivě neškodné se mohou zdát tvrdé kousky zeleniny, např. odřezky z celeru, zelí, mrkve či kedlubny. Zdřevnatělá zelenina dokáže ulpívat uvnitř odpadních trubek i několik týdnů a bezpečně tu vytvoří špunt, který pak nelze odstranit jinak, než hrubou silou. Něco podobného dovedou i kosti, buďte tedy důslední a i docela malé kůstky např. z ryb pečlivě odhazujte do odpadkového koše.

Steliva pro zvířata – toaleta svádí k tomu vhodit do ní kde co a prostě jen spláchnout. Pokud máte pocit, že si „záchod poradí“ i s papírovým granulovaným stelivem, pilinami, hoblinami nebo dokonce bentonitem, jste na nejlepší cestě do pořádného maléru.