V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413

Kam se posunula instalatérská profese

Instalatérské řemeslo se neustále vyvíjí, jako všechny technické obory. Za dobu od svého vzniku uběhlo pořádný kus cesty, to vám potvrdí mnozí pamětníci.

Instalatérské řemeslo se rozvíjí nesmírně rychle a je stejně náročné, jako jiné technické obory. Být skutečným odborníkem však vyžaduje kromě teoretických znalostí i praktické zkušenosti, a ty se cení nejvíc. Zkušenost je totiž jediný platný argument, chceme-li skutečně něco dokázat. Pouhá teorie zůstává bez praktické zkušenosti pouze teorií a něco jiného je být instalatérem „na papíře“ a skutečným fachmanem.

S čím si zkušení instalatéři poradí a proč jsou nepostradatelní

Na tuto činnost nevystačíte s běžným nářadím v domácnosti – kutilství je v Česku stále velmi rozšířená záležitost, ovšem některé profese vyžadují speciální pomůcky a to se týká i instalatérů (včetně topenářů). Od závitníků, přípravků pro ohýbání a spojování (svařování) trubek přes čisticí spirály, čerpadla až po soupravy svařování plamenem.

Staré technologické postupy se nahrazují novými – dříve se rozvody vody prováděly v ocelových pozinkovaných (před tím i v olověných) trubkách, musely se do nich řezat závity, používat těsnící „česání“ a vše bylo zdlouhavé a pracné. Dnes se využívá pro výrobu potrubí a armatur polypropylen, zdravotně nezávadný plast s dlouhou životností a lepšími vlastnostmi, než staré kovové trubky. Instalatéři vám „rozvedou vodu v plastu“ tepelnými sváry, mnohem rychleji a efektivněji. A co se týče topení, využívá se k tomu i měď, která lépe vede teplo než ocel, a postačí menší průměry potrubí.

Kdo je ochoten přijet o víkendu kvůli prasklé armatuře – představte si situaci, že bydlíte v patrovém  rodinném domě, v přízemí se nachází technické zázemí (např. prádelna, plynový kotel, dílna), kam nechodíte tak často, a v sobotu v poledne se chystáte vyprat prádlo, když náhle zjistíte, že je na dlažbě v těchto prostorách půl centimetru vysoká vrstva vody. Je to i nebezpečná situace kvůli elektroinstalaci a hrozícímu smrtelnému úrazu. Zdánlivá banalita prasklé armatury v rozvodech vody se najednou musí řešit ihned. Vše ostatní jde stranou a prozváníte havarijní službu, která dorazí do hodiny a vše uvede opět do pořádku.