V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Jak vyčistit odpad v bytě

Když se chystáte osprchovat či umýt nádobí a vše v domácnosti funguje, jak má, je to pohoda. Ta se ovšem rázem může změnit ve stres, když neodtéká odpad.

Odpady v bytových a rodinných domech, v hotelích, penzionech, dílenských provozech, nemocnicích a v celé řadě dalších objektů jsou jedním ze základních dílků mozaiky inženýrských sítí. Jsou nezbytné pro fungování naší společnosti, ačkoli se může zdát, že jsou na okraji našeho zájmu.

Je to celkem logické, neboť vás přece nezajímá den co den se soustředit na to, zda vám odtéká odpadní voda kamsi do potrubí, máte přece na práci i pro zábavu něco jiného. Ovšem jako veškeré další technologie, i odpady se mohou poškodit nebo zanést natolik, že vyžadují odborný zásah. Měli bychom však začít od začátku.

Jak si poradit svépomocí

Vyčistit a propláchnout špatně odtékající odpad v koupelně či v kuchyni je poměrně snadné, pokud se jedná o úsady bakteriální, kde dochází k rozkladu biologického odpadu. Je to ten typický černý, šedý či hnědý sliz na povrchu trubek a armatur. Většinou vystačíte s tlakovou silou gumového zvonu v kombinaci s louhem (hydroxidem) sodným. Ten se prodává např. v granulích, a postupujete-li podle návodu, u drobných usazenin zaručeně zabere.

Kdy volat profesionály

Horší situace nastává tehdy, je-li mezi usazeninami více špatně rozložitelných mechanických částí, jako jsou kosti, tvrdé odřezky zeleniny, kusy luštěnin, brambor a v horším případě i věci, co do odpadu nepatří, např. kancelářský papír, vatové tampony, kousky dřeva, hobliny, stelivo pro zvířata atp.

V kombinaci s bakteriálními úsadami se může odpadní potrubí zanést i ve vzdálenějším bodě, než jen v sifonu kuchyňského dřezu, a tehdy musí nastoupit specializované metody čištění. Instalatérské firmy disponují různými technologiemi na bázi tlakového či mechanického čištění a výsledek práce monitorují kontrolními záběry z kamer. Pro tyto případy, které se mohou týkat každé domácnosti i firmy, je vhodné mít již předem uložený telefonický či e-mailový kontakt na nonstop instalatérskou havarijní službu.