V případě nedostupnosti pište na chat zde na stránce či na náš email. Okamžitě se ozveme.
menu
602 413 413
246 079 050

Co obnáší profese topenáře

Instalatér topenář – jedno z řemesel, která jsou nesmírně důležitá a nepostradatelná, přesto nejsou některými lidmi vnímána s dostatečnou úctou.

Instalatér topenář je řemeslo, jehož specifika si uvědomíte zejména tehdy, dotýká-li se vás osobně jeho dopad. Herci, novináři, politici a poslanci – o jejich aktivitách se dozvídáme z médií leccos, ale o topenářích se nikdo příliš nezmiňuje. Přitom nebýt topenářů, žili bychom zřejmě stále ještě v chatrčích, odebírali vodu z řek a jezer a využívali suchého přírodního WC.

Instalace topných rozvodů – do základního pracovního schématu topenářů paří topné okruhy (radiátory), čerpadla, regulační prvky, termostatické ventily a termostaty atd. a to vše včetně projektové dokumentace a návrhů na topné systémy v rodinných a bytových domech i v průmyslových objektech.

Plynové kotle a karmy – instalace, čištění, demontáže, výměna, údržba a revize plynových kotlů je velmi častý segment práce instalatérů topenářů. Stejný úděl se týká i plynových karem na ohřev vody. Vyplácí se nepodceňovat zejména pravidelné revize, jelikož jde o technicky složitá a nebezpečná zařízení v případě jakékoli vážnější poruchy.

Topení v podlaze – moderní a oblíbený způsob vytápění s mnoha výhodami můžete rovněž poptávat u této profese. Podlahová vytápění se hodí i do stávajících topných okruhů k radiátorům a mohou být i součástí solárních fotovoltaických panelů.

Tepelná čerpadla – zajištění instalací, údržbových prací a výměny těchto zařízení rovněž patří k popisu práce topenáře. Topenáři instalují, vyměňují a revidují i oběhová čerpadla, která podporují chod topné soustavy cirkulací vody uvnitř systému.

Revizní práce – topné systémy by měly podléhat revizi, jak se to provádí např. u systémů pro odvod spalin (komínů) a elektroinstalace.

Projekční práce – instalatérská firma může vypracovat i projektovou dokumentaci ke všem zmiňovaným systémům, navrhnout vhodná řešení při rekonstrukcích zařízení nebo v samotných začátcích výstavby obytných i nebytových prostor.